Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna Grupa Wsparcia Psychicznego
"Weź tyle, ile potrzebujesz. Daj tyle, ile możesz"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Początek psychoterapii

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Psychoterapia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sensitive
Administrator



Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany:     Temat postu: Początek psychoterapii

PRZEDSTAWIONY PONIŻEJ PORADNIK MA CHARAKTER TYLKO I WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY ! Od stawiania diagnoz i leczenia są odpowiednie instytucje, psychologowie i psychiatrzy. Naszym zadaniem jest stworzenie miłej i przyjemnej atmosfery gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie czuł się odrzucony. Zapraszamy również do naszego pokoju [link widoczny dla zalogowanych] wsparcie_emocjonalne

Pierwsza rozmowa z psychologiem ma charakter wstępny i ma służyć kilku sprawom. Po pierwsze, przedstawieniu problemu; terapeuta chce poznać przyczynę zgłoszenia się i będzie dążył do uściślenia, co ma być przedmiotem pomocy psychoterapeutycznej. Uściślenie to może nastąpić bardzo szybko, a może wymagać dłuższej rozmowy, a nawet kilku spotkań. Pacjent może spotkać się z tym, że psychoterapeuta zaproponuje nieco inne sformułowanie problemu, zobaczenie go w innej perspektywie czy od innej strony. Powodem zgłoszenia mogą być np. wybuchy złości, zmęczenie i drażliwość, a głównym oczekiwaniem pacjenta uspokojenie, odzyskanie psychicznej równowagi i umiejętności głębokiego relaksu. Psychoterapeuta może jednak wyjaśnić, że łatwe uzyskanie uspokojenia nie jest możliwe, że dotkliwe objawy są zrozumiałym skutkiem bezradności odczuwanej w relacji z bliską osobą, wiążącej się z głębszymi problemami psychologicznymi pacjenta. Zdaniem terapeuty to te właśnie problemy mogą być, za obopólną zgodą, przedmiotem terapeutycznej pomocy. Tak więc ostatecznie umowa dotycząca zakresu pomocy może być inna, niż to wcześniej pacjent zakładał.

Pierwsze lub drugie spotkanie z terapeutą to także czas na ustalenie takich spraw jak godzina, częstość spotkań, odpłatność za sesje. Niemal zawsze pora psychoterapii jest stała, umowa z reguły dotyczy też sposobu odwoływania spotkań, często odpłatności za sesje nieodwołane lub odwołane zbyt późno. Pacjent umawia się też z terapeutą na czas trwania psychoterapii, bywa on ustalony względnie precyzyjnie, np. rok, a niekiedy mniej ściśle.

Pierwsze spotkania są też dobrą okazją do zapytania terapeuty o jego zawodową przeszłość, upewnienie się, jak rozumie on tajemnicę zawodową itp.

Jeszcze inne sprawy ustalane są w wypadku grupowej psychoterapii. Uczestnicy grupy zobowiązują się, z reguły, do zachowania pełnej tajemnicy o wszystkim, o czym dowiedzą się w czasie trwania spotkań terapeutycznych. Ustalane są ponadto pewne reguły dotyczące sposobu zwracania się do innych uczestników, nieoceniania w przykry sposób ich postępowania, współdziałania w pomocy innym uczestnikom grupy itp.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Psychoterapia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin