Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna Grupa Wsparcia Psychicznego
"Weź tyle, ile potrzebujesz. Daj tyle, ile możesz"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak rozpoznać dobrego psychoterapeutę?

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Psychoterapia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sensitive
Administrator



Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany:     Temat postu: Jak rozpoznać dobrego psychoterapeutę?

PRZEDSTAWIONY PONIŻEJ PORADNIK MA CHARAKTER TYLKO I WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY ! Od stawiania diagnoz i leczenia są odpowiednie instytucje, psychologowie i psychiatrzy. Naszym zadaniem jest stworzenie miłej i przyjemnej atmosfery gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie czuł się odrzucony. Zapraszamy również do naszego pokoju [link widoczny dla zalogowanych] wsparcie_emocjonalne

Nie każdy psycholog i nie każdy lekarz psychiatra zajmuje się prowadzeniem psychoterapii. Należy więc szukać osoby, która jest odpowiednio do tego przygotowana. Spotykając się z ofertą danego terapeuty proponującego psychoterapię, nie można lekceważyć pierwszego wrażenia, jakie sprawia ta osoba. Czy wygląda na osobę godną zaufania, potrafiącą słuchać i rozumieć, zrównoważoną. Mamy też prawo zapytać o zawodowe doświadczenie i kwalifikacje, o sposób prowadzenia psychoterapii. Warto też zapytać o tajemnicę zawodową, jak jest przez terapeutę rozumiana, czy będzie konsultował przebieg naszej terapii z innymi osobami.
Należy też wiedzieć, że istnieją certyfikaty wydawane przez rozmaite organizacje i stowarzyszenia zawodowe psychologów, będące świadectwem odbycia pewnego programu szkoleń i, zwykle, zdania określonych egzaminów. W tej dziedzinie panuje niestety chaos, bo certyfikaty wydają najróżniejsze organizacje, a warunki ich otrzymania znacznie się od siebie różnią. Od przejścia długich i wymagających procedur szkoleniowych, do odbycia względnie krótkich kursów. Tytuły zawodowe bywały też przyznawane uznaniowo. W tej sytuacji najbardziej cenione w Polsce są certyfikaty renomowanych organizacji zawodowych, tj. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP) oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP), które starają się dbać o odpowiedni wysoki poziom szkoleń.

Oczywiście jednak żadne formalne uprawnienia, także i powyżej wymienione, nie dają pełnej gwarancji, że terapeuta będzie postępował w pełni profesjonalnie i że będzie dobrym terapeutą dla danej, szukającej pomocy osoby. Niewątpliwie wielu praktykujących psychoterapeutów nie posiada wymienionych certyfikatów bądź jest dopiero na drodze do ich uzyskania, a są rzetelnie przygotowani do prowadzenia psychoterapii i udzielają bardzo skutecznej pomocy.

Przy wyborze można uwzględnić, w jakiej instytucji pracuje dany terapeuta. Czy pracuje jednoosobowo, czy też współpracuje z renomowaną instytucją lub jest członkiem cenionego zespołu terapeutycznego.

W praktyce wiele osób podejmujących decyzję o wyborze terapeuty kieruje się wiedzą uzyskaną od innych pacjentów. Jeśli na przykład wiadomo od znajomych czy przyjaciół, jak terapeuta pracuje, że udziela rzeczywiście skutecznej pomocy, jest to informacja, która dla wielu osób jest decydująca.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Psychoterapia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin