Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna Grupa Wsparcia Psychicznego
"Weź tyle, ile potrzebujesz. Daj tyle, ile możesz"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Depresja endogenna

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Depresja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sensitive
Administrator



Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany:     Temat postu: Depresja endogenna

PRZEDSTAWIONY PONIŻEJ PORADNIK MA CHARAKTER TYLKO I WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY ! Od stawiania diagnoz i leczenia są odpowiednie instytucje, psychologowie i psychiatrzy. Naszym zadaniem jest stworzenie miłej i przyjemnej atmosfery gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie czuł się odrzucony. Zapraszamy również do naszego pokoju [link widoczny dla zalogowanych] wsparcie_emocjonalne

Depresja endogenna albo melancholia - pojęcie przynajmniej częściowo historyczne, nie przez wszystkich używane. Ma to być taki stan depresyjny, w którym kluczową rolę odgrywa szczególne rozregulowanie biologiczne, zakłócenie wielu funkcji życiowych - zwłaszcza podstawowego nastroju, tempa procesów psychicznych i ruchowych oraz rytmów biologicznych, a zwłaszcza biorytmów snu. Zmiany chorobowe tego rodzaju, które najlepiej chyba oddaje w języku polskim słowo "melancholia", stanowią swoiste "jądro depresji". Obniżenie nastroju ma często cechy raczej wygaśnięcia emocjonalnego, braku reaktywności niż rozpaczy. Napęd psychiczny i ruchowy zwalnia się wyraźnie. Sprawność intelektualna, koncentracja, pamięć są osłabione. Chory traci pewność siebie, czuje się słabszy fizycznie i psychicznie, towarzyszy mu lęk, niepokój, przeczucie, że wydarzy się coś niedobrego. Bardzo charakterystyczne jest złagodzenie lub nawet ustąpienie objawów po południu lub wieczorem oraz zaburzenia snu w drugiej połowy nocy. Zaburzenia te mogą mieć różne postacie, do których należy sen przerywany, płytki, niespokojny, nawet z lękiem lub koszmarami, z budzeniem się w nocy. Poranne obudzenie się jest typowo przedwczesne, w napięciu i niepokoju, czasem trwodze, z niemożliwością ponownego zaśnięcia. Bardzo typowym objawem jest ciągłe uczucie zmęczenia. Nasilona depresja z objawami endogennymi (melancholicznymi) niemal zawsze przebiega z przeżywaniem bezsensu swoich działań, nawet życia, z fantazjami o śmierci. Znacznie rzadziej pojawiają się rzeczywiste pragnienia samobójcze.

Pojęcie depresji endogennej zwraca uwagę na obecność w obrazie chorobowym, i to w jego centrum, głębokich, biologicznie uwarunkowanych zakłóceń funkcji psychiki i ciała. Depresje tego rodzaju jednak pozostają, przynajmniej na różnych etapach rozwoju choroby, w ścisłym związku z okolicznościami środowiskowymi, rozwojem, typem osobowości i aktualnym stresem. Ich etiologia jest więc złożona i ogromne pole jest tu dla środowiskowej profilaktyki, edukacji a niejednokrotnie - psychoterapii. Stąd raczej powinno się mówić o czynnikach endogennych (przechodząc zresztą łatwo nad niejednoznacznością tego pojęcia) lub depresji o typie melancholii.

Depresja o takim obrazie należy do najczęstszych. Do niej w szczególności odnosi się stwierdzenie: "depresja jest chorobą". W leczeniu takiej depresji ogromną rolę odgrywają leki przeciwdepresyjne.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Sensitive dnia , w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Depresja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin