Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna Grupa Wsparcia Psychicznego
"Weź tyle, ile potrzebujesz. Daj tyle, ile możesz"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Narkotyki

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Uzależnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sensitive
Administrator



Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany:     Temat postu: Narkotyki

Opiaty

Opiaty grupują szeroki wachlarz substancji chemicznych naturalnych lub syntetycznych, podobnych w działaniu farmakologicznym (szczególnie przeciwbólowym) do morfiny, głównego składnika opium, od którego pochodzi ich nazwa. Z opium, które jest sokiem rośliny zielonej z tej samej rodziny co nasze maki., Papaver somniferum (mak indyjski lub „przynoszący sen”), otrzymywano morfinę. Opium, morfina i heroina są otrzymywane z maku. Przynoszą przejściowe uczucie senności, uspokojenia, uniesienia i szczęścia. W medycynie były stosowane jako środki uśmierzające ból. Jednak ich działanie jest bardzo silne, szybko wywołują tolerancję i silne uzależnienie. Przedawkowanie może doprowadzić do śmierci, co zdarza się często. Rzucenie nałogu musi odbywać się pod nadzorem medycznym, a objawy abstynencji są bardzo nieprzyjemne, jak dreszcze, skurcze mięśni, nudności, wymioty, pocenie się i drgawki.

Konopie indyjskie, Prozac pokolenia X znane także jako trawka, skręt, gandzia, marihuana, haszysz – narkotyk najczęściej używany (w Australii i większości krajów zachodnich) i jest najbardziej prawdopodobne, że tego właśnie będzie próbował nastolatek. Substancją aktywną w konopiach jest kanabinoid, który działa w zależności od odmiany,Konopie indyjskie trawka, skręt, gandzia, marihuana, haszysz dawki jako środek uspokajający lub jako halucynogen. Przy swej zdolności do wywoływania uczucia odprężenia, lekkiej euforii trawka może łagodzić, przynajmniej na chwilę, często wszechogarniające uczucie gniewu, napięcia czy depresji, tak powszechne wśród współczesnej młodzieży. Jest także stosunkowo tania i łatwo dostępna, a fakt, że jest nielegalna, dodaje jeszcze odrobinę podniecenia, sprawiając, że narkotyk ten idealnie służy jako instrument buntu. Dym z konopi zawiera więcej czynników rakotwórczych niż dym papierosowy. Konopie działa na płuca podobnie jak tytoń. Jeden skręt (lub trzy stożki z fajki wodnej) to mniej więcej odpowiednik pięciu papierosów. U osób palących dużo i często rośnie ryzyko zapalenia oskrzeli, raka płuc i rozedmy. Istnieją również jednostkowe doniesienia (na razie jeszcze nie można z nich wyciągać daleko idących wniosków) o występowaniu raka jamy ustnej, gardła i płuc u stosunkowo młodych osób palących wyłącznie marihuanę. Palacze konopi wdychają mniej dymu niż palacze tytoniu, ale sposób, w jaki palą jest inny. Zaciągają się głębiej i przytrzymują dym w ustach przez kilka sekund, zamiast wypuścić go natychmiast, co może się przyczyniać do powstania wymienionych już uszkodzeń – na razie są to jednak tylko spekulacje. Uważa się, że regularne używanie konopi wywiera pewien wpływ na pamięć i koncentrację. Konopie indyjskie trawka, skręt, gandzia, marihuana, haszyszDługoletnim palaczom – ludziom, którzy palą od pięciu lat lub dłużej trudniej jest skupić uwagę. Paląca osoba dużo mówi lub się śmieje, czuje się odprężona i zadumana, ma zaczerwienione lub szkliste oczy, wzmożony apetyt i gorszą koordynacje ruchową,. W większych dawkach konopie powodują splątanie, niepokój, panikę i halucynacje. W istocie może uzależnić psychicznie i fizycznie. Uzależnienie psychiczne pojawia się zwykle pierwsze. Jeśli ktoś używa konopi często, żeby np. złagodzić stres, zacznie wierzyć, że podobnie jak w przypadku alkoholu – nie może się bez nich dobrze bawić. Do fizycznego uzależnienia (podobnie jak w przypadku innych narkotyków) dochodzi wtedy, gdy organizm przyzwyczaja się do obecności substancji tak bardzo, że ma trudności z funkcjonowaniem bez niej.

Heroina przeważająca większość młodych ludzi nigdy nie sięgnie po heroinę, trzeba jednak przyznać, że narkotyk ten jest obecnie częściej stosowany i należy być świadomym tego faktu. Otrzymuje się ją z morfiny, która w postaci naturalnej występuje w maku. Zwykle ma postać białego, krystalicznego proszku (czasem jest on różowy lub beżowy) niekiedy bywa sprasowany. Heroinę można wstrzykiwać do żyły, wdychać przez nos lub palić. Około 95% wszystkich zgonów związanych z zażywaniem narkotyku przypisuje się heroinie, a z jej powodu umierają głównie mężczyźni. Ponad połowa wszystkich przypadków przedawkowania jest rezultatem połączonego działania heroiny i innych narkotyków lub heroiny i alkoholu i/lub leków uspokajających. Wszystkie te specyfiki upośledzają proces oddychania: mózg „zapomina” o konieczności oddychania i następuje śmierć. Kolejną przyczyną śmiertelnego w skutkach przedawkowania jest sytuacja, gdy ktoś zaczyna przyjmować heroinę po pewnym okresie abstynencji (na przykład po detoksykacji). Jeśli zdecyduje się na przyjęcie swojej zwykłej dawki, może się to skończyć śmiercią, ponieważ organizm przestał już tolerować narkotyk. Heroina może powodować nudności i wymioty, które mogą skutecznie zniechęcić do przyjmowania tego narkotyku. Oprócz ryzyka przedawkowania i uzależnienia należy się liczyć z niebezpieczeństwem zakażenia się wirusem HIV/AIDS czy też wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Takie ryzyko jest znaczne, jeśli używa się czyichś igieł. Mimo niebezpieczeństw, jakimi grozi branie heroiny, dzieciaki będą eksperymentowały z tym narkotykiem. Osoba przyjmująca heroinę wygląda na wymizerowaną i zaniedbaną – teraz przecież w magazynach mody, na rozkładówkach, umieszczają zdjęcia modelek z zapadniętymi i podkrążonymi oczami. Bardziej zniechęcać młodego człowieka może fakt, że na skutek przyjmowania tego właśnie narkotyku mogą wypadać zęby, jest to bowiem jeden ze skutków ubocznych działania heroiny. U heroinistów obserwuje się dużą częstotliwość występowania żółtaczek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Grupa Wsparcia Psychicznego Strona Główna -> Uzależnienia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin